loading...

تولیدکننده سینی کابل نردبان کابل02133530243

نیروگاه های حرارتی : تیک صنعت تولید کننده و سازنده انواع سینی کابل گالوانیزه_گرم_سرد_مشبک_مش_توری   نیروگاه های بخاری و اساس کار آن : قسمت عمده تولید انرژی الکتریکی در کشورمان از طریق نیروگاه های بخاری انجام می شود.در نیروگاه های بخاری ، در اثر احتراق حاصله از زغال سنگ یا مواد نفتی (در کشور ما در حال حاضر جهت سوخت نیروگاه های بخاری از نفت کوره یا گاز طبیعی استفاده می شود) آب در دیگ بخار آب تبدیل شده سپس بخار بدست آمده طی مراحلی در اثر حرارت بیشتر به بخار خشک تبدیل می گردد.در این موقع بخار به…

سینی برق تیک_نیروگاه های حرارتی02133530243 سینی کابل تیک

تیک صنعت برق بازدید : 266 پنجشنبه 02 شهريور 1396 : 10:24 نظرات ()

نیروگاه های حرارتی :

تیک صنعت تولید کننده و سازنده انواع سینی کابل گالوانیزه_گرم_سرد_مشبک_مش_توری

 

نیروگاه های بخاری و اساس کار آن :

قسمت عمده تولید انرژی الکتریکی در کشورمان از طریق نیروگاه های بخاری انجام می شود.در نیروگاه های بخاری ، در اثر احتراق حاصله از زغال سنگ یا مواد نفتی (در کشور ما در حال حاضر جهت سوخت نیروگاه های بخاری از نفت کوره یا گاز طبیعی استفاده می شود) آب در دیگ بخار آب تبدیل شده سپس بخار بدست آمده طی مراحلی در اثر حرارت بیشتر به بخار خشک تبدیل می گردد.در این موقع بخار به توربین هدایت شده و محور توربین و در نتیجه ژنراتور را به حرکت در می آورد.نیروگاه های بخار بیشتر برای تامین بار پایه به کار می روند (بار پایه به حداقل بار گویند) و زمانی که در مدار قرار می گیرند بهتر است همچنان در مدار باقی بمانند و خارج نمودن آنها از مدار به علت سرد شدن انجام نمی گیرد زیرا برای راه اندازی مجدد آنها ساعت ها وقت لازم است.ضمنا کم و زیاد کردن بار آنها نیز بکندی انجام می شود.از طرفی به علت محدودیتهای شیمیایی و مسایل مربوط به بخار آب ، بار آنها را از حد معینی نمی توان کمتر نمود راندمان نیروگاههای بخاری مدرن حدود 45% است که نسبت به نیروگاه های گازی خیلی بیشتر است.حدود 45% است که نسبت به نیروگاه های گازی خیلی بیشتر است.

کاربرد سینی نردبان کابل در انواع صنایع

 

اجزا اصلی یک نیروگاه بخاری :

1_ پمپ تغذیه

2_ دیگ بخار و تجهیزات مربوطه

3_ کندانسور

4_ توربین

در ادامه به اختصار کارایی هر کدام از اجرا را بررسی می کنیم.

1_ پمپ تغذیه بویلر :

یکی از مهمترین و بزرگترین پمپ های نیروگاه پمپ تغذیه دیگ بخار است که باید بتواند آب تغذیه را با فشار مناسب به دیگ بخار برساند (معمولا پمپ تغذیه بیش از یکی بوده و یکی از آنها به صورت ذخیره در سیستم می بباشد) این پمپ ها معمولا دارای چندین مرحله از نوع سانتریفوژ بوده که در هر مرحله فشار را تا اندازه ای بالا می برد و در انتها فشار خروجی از پمپ به نحوی است که علاوه بر افت فشار در مسیر تا درام ، فشار لازم و تنظیم شده ای را در درام می دهد. در بعضی نیروگاه ها که بویلر فشار بالایی لازم داشته باشد فشار اولیه (مکش) پمپ تغذیه بویلر را پمچ دیگری تامین کرده که بوستر پمپ نامیده می شود یکی دیگر از پمپ های نیروگاه پمپی است که پس از کندانسور قرار گرفته و بنام کندانسه پمچ یا اکستراکشن پمپ از هات ول کندانسور اب را تا دیارااتور پمپ می کند.فشار پمپ باید طوری باشد که علاوه بر جبران افتهای موجود در مسیر مانند هیترها فشار لازم در دیاراتور را نیز تامین کند.

2_ دیگ بخار :

دیگ بخار نیروگاه ها از یک سری لوله دیواره ای تشکیل شده که مجموعا تشکیل یک مکعب مستطیل را می دهند.سوخت و هوا از طریق چند مشعل به این محوطه وارد شده و با مشعل شدن سوخت ، آب داخل لوله ها گرم و بخار می شود آب گرم شده پس از عبور از یک سری لوله دیگر که محوطه دیگ و در معرض حرارت قرار دارد بصورت بخار اشباع در آمده و به توربین جهت انجام کار و گردش در آوردن محور توربین و در نتیجه محور ژنراتور هدایت می شود.

اجزا دیگر دیگ بخار :

اکونومایزر :

اکونومایزر یکی از اجزا دیگ بخار است که حاوی تعدادی لوله موازی بوده و در آخرین مراحل دود خروجی از بویلر قرار دارد داخل این لوله ها آب تغذیه ورودی به بویلر جریان دارد این آبها مادامی که لوله های اکونومایزر را طی می کنند حرارت دود را جذب نموده و سپس به سمت درام هدایت می شود.

با استفاده از اکونومایزر علاوه بر صرفه جویی در مصرف سوخت از صدمه زدن آب سرد به دیگ نیز که دارای درجه حرارت بالایی است جلوگیری می شود و بدین ترتیب راندمان نیروگاه بهتر می گردد در بویلرهای قدیمی این حرارت دود ، بدون استفاده از دودکش دیگ خارج می شد.

لوله های دیواره ای و محفظه احتراق :

فضایی که عمل احتراق در آن صورت می گیرد به محوطه احتراق موسوم است.اطراف این محوطه را عموما تعداد زیادی لوله های موازی نزدیک به هم پوشیده که لوله های دیواره ای نامیده می شوند بخشی از حرارت حاصل از احتراق از طریق تشعشع و جابجایی به این لوله ها منتقل می گردد.این لوله ها نیز حرارت را بوسیله هدایت به آب داخل خود منتقل می کنند.

درام :

به طور کلی درام دو وظیفه اصلی را عهده دار است :

الف _ عمل نمودن بعنوان یک منبع ذخیره جهت دیگ بخار

درام می تواند با ذخیره آب و یا بخار در خود مقداری از نیازهای ضروری آب یا بخار را در شرایط بهره برداری بحرانی از بویلر تامین کند.

ب _ تقسیم آب بخار

آب بخار ایجاد شده در لوله های دیواره ای وارد درام شده و بوسیله تجهیزاتی که در داخل درام وجود دارد آب بخار را کاملا از یکدیگر جدا می شوند و به این ترتیب امکان عبور بخار بدون ذرات آب به طرف لوله های سوپر هیتر فراهم می گردد. مخلوط آب و بخار داخل سیللون شده و در آنجا با حرکت گردشی که به آنها داده می شود در اثر نیروی گریز از مرکز ایجاد شده قطرات آب بعلت سنگینی از بخار جدا می شود. البته بخار های خروجی از سیللون کاملا  عاری از قطرات آب نموده و لذا از صفحاتی لایه لایه گذشته و در این لایه ها آخرین قطرات آب خود را نیز از دست می دهند.در درام اعمال دیگری از قبیل تقسیم یکنواخت آبهای ورودی از طریق اکونومایرز و یا تزریق محلول های شیمیایی به بویلر انجام می گیرد.

سوپر هیتر :

بخار خروجی از درام اگر چه قطره ابی را به همراه نداشته ولی با کوچکترین برخورد با سطحی قسمتی از آن به آب تبدیل می شود به این نوع بخار از نظر ترمودینامیکی بخار اشباع می گویند.برای اینکه بخار توانایی و استعداد بیشتری را دارا باشد لازم است که از درجه حرارت بالاتری برخوردار گردیده و یا اصطلاحا خشک شود این عمل توسط سوپر هیتر انجام می گردد. سوپر هیتر از مجموعه لوله های موازی تشکیل شده که معمولا در مسیر گازهای خروجی از کوره (دود) قرار گرفته اند سوپر هیترها دارای چند مرحله می باشند.

سوپر هیتر اولیه ، دی سوپر هیتر ، سوپر هیتر ثانویه و ....

در این جا نیاز است به بررسی اجزا دیگ بخار که در مسیر هوا و دود قرار دارند بپردازیم :

فن یا دمنده هوا :

وظیفه اصلی ایمن گونه فن تامین هوای مورد لزوم جهت احتراق می باشد فن با توجه به مکشی که ایجاد می کند هوای محیط را مکیده و از طریق کانالهایی که به محوطه  احتراق ختم می شوند آن را به محوطه احتراق هدایت می کند. فن ها دارای انواع مختلف از قبیل فن های جریان شعاعی ، فن های جریان محوری و یا ترکیبی از آنها بوده که در طراحی دیگ بخار با توجه به مقدار هوای لازم ، فشار آن و همچنین راندمان مورد نظر یکی از این انواع انتخاب می شوند.

گرمکن بخاری :

وظیفه گرمکن بخاری گرم کردن هوای خروجیی فن است علت استفاده از این گرمکن بالا بردن درجه حرارت هوای ورودی بویلر به میزانی است که نقطه شبنم بخارهای موجود در هوا و دود افزایش یافته و از ایجاد مشکلاتی از قبیل خوردگی روی صفحات ژونگستروم (گرمکن اصلی هوا) جلو گیری شود.

ژونگسترم یا گرمکن دوار هوا :

ژونگستروم نوعی دیگر از گرمکن هوا است که با استفاده از حرارت دود خروجی از بویلر درجه حرارت ورودی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

دریچه کنترل هوا با دامپرها :

برای کنترل هوای ورودی به بویلر از دریچه های کنترل هوا استفاده می گردد این دریچه ها در ورودی فن یا خروجی آن و همچنین در محل هوای ورودی به هر مشعل نصب می گردند.این دریچه ها غابلا به صورت اتوماتیک کنترل شده ولی طبیعتا با دست نیز قابل کنترل می باشند. در مسیر دود نیز دریچه هایی قرار دارند که بعضی به صورت باز و بعضی بصورت بسته عمل می کنند.بعضی دیگر که در مسیر دود دوباره به گردش در آمده در بویلر قرار دارند در هر صورت موقعیت قابل تنظیم می باشند.

گردش دهند مجدد دود :

این فن مقداری از گازهای خروجی از بویلر را (پس از اکونومایزر) گرفته و مجددا در کوره بویلر به جریان می اندازد ، این کار معمولا جهت کنترل مقدار تبادل حرارت در کوره و در فضای بالای ان و همچنین برای کنترل درجه حرارت ری هیت انجام می شود این نوع فن در دیگهای بخار با ظرفیت بالا بکار گرفته می شود.

آخرین جز مسیر دودکش است که گازهای خروجی از بویلر (دود) را به محیط بیرون هدایت می نماید.طبیعی است ارتفاع بیشتر دودکش نقش تعیین کننده ای در هدایت دود و بالطبع آلودگی محیط دارد در طرح دودکش لازم است مسایلی از قبیل خوردگی و همچنین زلزله را بطور دقیق بررسی نمود.

کندانسور :

خرووجی توربین به اتاقکی به نام کندانسور متصل است بخار پس از خارج شدن از توربین توسط آب خنک کن سرد و تقطیر شده و در محفظه ای بنام چاهک داغ جمع و از آنجا توسط پمپ تغذیه به دیگ بخار برگردانده شده و بدین ترتیب سیکل بسته ای تشکیل خواهد شد.

وجود کندانسور به دلایل زیر ضروری است :

الف : حفظ و نگهداری آب مقطر موجود در سیکل آب و بخار

مقدار بخار ورودی به توربین خیلی زیاد است بطوری که در یک توربین 500 مگاوات وقتی که با حداکثر بار کار کند 1/350000 کیلوگرم ساعت بخار مصرف می شود که اگر اجازه دهیم این بخار به اتمسفر را یابد از نظر تامین آب و تصفیه آن جهت تبدیل به بخار (در دیگ بخار) دچار مشکلات اقتصادی و غیره خواهیم شد. در حالیکه وجود کندانسور باعث می شود که بخار پس از گذشتن از توربین یا برخورد به لوله های حاوی آب خنک کن تقطیر شده و نیاز مجدد بویلر از نظر اب تغذیه را تامین کند.

ب _ گرفتن هوای محلول ازز آب اضافی هر سیکل

بعلت تشت آب و همچنین تخلیه های دایم و اضطرای و استفاده از بخار برای قسمتهای داخلی بویلر (دوده پاک کن و ...) مقداری از آب مصرفی در هر سیکل از بین می رود با افزایش بار نیز احتیاج به آب بیشتری می باشد لذا از تانکهای ذخیره آب لازم وارد کندانسور شده و به دلیل فشار اندک آب تبخیر گردیده (قانئن هنری) و گازهای محلول از جمله O2 و ... آزاد شده و توسط مکنده هوا از سیکل خارج می گردند.

پ _ صرفه جویی در مقدار بخار (دبی جرمی)

مقصود از صرفه جویی در مقدار بخار این است که اگر در دو نیرگاه B,A مقدار بخار ورودی به توربین آنها (m) مساوی بوده ولی بخار در نیروگاه A تا فشار اتمسفر (یعنی نیروگاه A دارای کندانسور نیست) انبساط یافته در حالیکه بخار در نیروگاه B تا زیر اتمسفر (یعنی نیروگاه B دارای کندانسور است) منبسط گردد در این صورت قدرتی را که نیروگاه B داده بیشتر ازز قدرتی است که نیروگاه A می دهد (کندانسور ، لوله های ارتباطی و برج خنک کن).

توربین

توربین بخار از یک سری پره های متحرک و ثابت تشکیل شده که بخار با از دست دادن انرژی خود بر روی پره ها باعث به حرکت در آوردن محور آن و در نتیجه محور ژنراتور شده و بدین ترتیب الکتریسیته تولید می گردد.

از نظر تعداد مراحل انبساط بخار توربین ها به سه دسته بشرح زیر تقسیم می شوند :

الف _ توربین یک مرحله ای فشار قوی

در این توربین بخار پس از انبساط در انتعای پوسته وارد کندانسور می شود.

ب _ توربین دو مرحله ای فشار قوی ، فشار ضعیف (LP_HP)

در این نوع توربین ، انبساط در دو پوسته جدا انجام شده و بخار خروجی از پوسته LP وارد کندانسور می گردد.

پ _ توربین سه مرحله ای فشار قوی ، فشار متوسط ، فشار ضعیف (LP_IP_HP)

توربین های سه مرحله ای برای واحد های با قدرت بالا هستند. در این نوع توربین ، بخار پس از انبساط در پوسته HP (فشار قوی) مجددا به بویلر بازگشته و در لوله های ری هیت ، دوباره حرارت دیده و پس از آن وارد پوسته IP (فشار متوسط) می گردد. بخار در نهایت از این پوسته به پیوست LP (فشار ضعیف) فرستاده شده و از آنجا به کندانسور زیرکش می شود.بنابراین تنها واحدهایی که بویلر آنها دارای ری هیت است بخار در توربین در سه مرحله انبساط می یابد.

علاوه بر چهار جز اصلی توربین بخار ، پمپ تغذیه ، دیگ بخار ، کندامسور و توربین به منظور بهبود راندمان و کاملتر شدن سیکل قسمتهای دیگر وجود داشته که مختصرا در زیر شرح داده می شود .

گرمکن ها

استفاده از درجه حرارت و فشار زیاد که برای نیروگاه های با قدرت بالا بکار می رود ، یا روشهای ساده تولید بخار در دیگ ممکن است و باید بوسیله سایر لوازم کمکی آب تغذیه را قبل از ورود به دیگ گرم کنیم.اگر قرار باشد که برای گرم کردن آب ، سوخت مصرف شود یا از بخاری که به قیمت گران در دیگ تهیه شده استفاده کنیم مقرون به صرفه نخواهد بود زیرا در توربین از این بخار مفید ترین کار را می توان گرفت.

به این جهت به بخار اجازه داده می شود که مقداری کار انجام داده (در توربین) و سپس از طبقات میانی توربین آن را گرفته (اکستراکش) به روی آب سیکل می برند تا آن را گرم کند.دلیل این کار به مسایل ترمودینامیک مربوط می شود برای گرم کردن آب سیکل توسط بخار از وسیله ای بنام گرمکن استفاده شده که انواع مختلف دارد ولی بطور کلی به دو دسته بسته و باز به شرح ذیل می شوند :

الف _ گرم کن نوع بسته

در نوع بسته بخار و آب در تماس نیستند در این نوع آب داخل لوله ها در جریان است و بخار روی لوله وارد گردیده و باعث گرم شدن اب خواهد شد.

هیترهای بسته بیشتر از نوع Tube and shell بوده و بطور کلی سه منطقه در آنها مشاهده می شود.یکی منطقه ای که بخار سوپر هیتر وارد می گردد دیگر منطقه ای که بخار حالت اشباع دارد و منطقه سوم اب اشباع می باشد.

گرم کن نوع باز

در هیتر باز بخار مستقیما با اب برخورد کرده و حرارت خود را به اب منتقل می کند .

در نیروگاه ممکن است از هر دو نوع هیتر استفاده گردد.

معمولا وقتی چند هیتر در مسیر آب قرار گیرند مقداری افت فشار در لوله اصلی بوجود می آید و بدین جهت وجود پمپ بعد از کندانسور یا قبل از هیترهای فشار ضعیف لازم می شود.این پمپ موسوم به کندانسه پمپ یا اکستراکش پمپ موسوم بوده و اب را از کندانسور گرفته ، به طرف پمپ تغذیه اصلی می فرستد چنانچه بعدا خواهد آمد این پمچ فشار لازم تا دیاراتور را نیز تامین می کند.

  ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
Profile Pic
سینی کابل تیک در راستاي گسترش خدمات برق رساني صنعتي با سوابق شايان در توليد انواع سيني کابل پلاستیکی و فلزی ، نردبان کابل ، ترانکينگ ، ریل صنعتی ، ریل یونسترات به همراه توليد کليه اتصالات مربوط به سيني و نردبان کابل شامل : زانوي ، چهار راهي ، سه راهي ، تبديل ، رابط ، ساپورت ، بغل بند و انواع ترانکينگهاي زميني و هوايي و اتصالات مربوط به ترانکينگ فعاليت دارد. اين شرکت با داشتن امکانات بي نظير و کامل، توانائي انجام هر گونه سفارش در محدوده توليدات مربوطه را دارد. از ديگر خدمات شايان اين تولیدی عرضه و پخش لوله هاي گالوانيزه آبکاري سرد، لوله هاي گالوانيزه آبکاري گرم (عمقي داغ) و لوله هاي فلکسي بل ، ریل بست چنگالی ، ریل یونسترات ، سی چنل ، بست های نگهدارنده لوله های برق فولادی و گالوانیزه شامل بست اسپیت بست چنگالی ، بست چنگکی بست فلزی عایق دار ، بست اسپیت عایق دار ، جعبه تقسیم ، گلند صنعتی و ساير اتصالات مربوط به کانکتور های لوله برق مي باشد. اين شرکت قابليت توليد سيني کابل هاي استيلي را داشته که مقاوم در برابر بخارهاي اسيدي و مواد شيميايي مي باشد و مطابق با استانداردهاي جهاني توليد و ساخته مي شود.سيني هاي فلزي يا همان گالوانيزه بر اساس استاندارد American Society for Testing Materials ساخته مي شوند از مزاياي آن ميتوان به موارد زير اشاره کرد. داراي طول عمر بسيار بالا تنوع در اندازه تولید سيني کابل استحکام در برابر ضربه مناسب جهت استفاده در مناطقی که آب و هوای مرطوب دارد. داراي لبه‌های صاف که باعث عدم صدمه به کابل ميیشود غيرقابل اشتعال بودن قطعا تنوع در قطعات و اتصالات سينی کابل که هر نوع شکل دهي را به راحتي امکانپذير مي‌سازد تحمل وزن بالا برای استفاده در سيستمهای تاسيسات برق به کار برده مي شود.
اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آمار سایت
 • کل مطالب : 89
 • کل نظرات : 1
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 7
 • آی پی دیروز : 7
 • بازدید امروز : 47
 • باردید دیروز : 9
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 100
 • بازدید ماه : 127
 • بازدید سال : 1,875
 • بازدید کلی : 143,145